Norskkurs!

Czy ktoś z Was ma pomysł na wyćwiczenie systematyczności? Jedna z mądrych książek podpowiedziała mi, że należy zebrać w ciągu dnia tak wiele zadań/zajęć, iż trzeba je wykonywać w przypisanym do nich czasie, ponieważ w innym razie wypadną z obiegu i nigdy już nie znajdzie się czasu, by je wykonać. Proste? Proste!

Być może idąc, nie tylko tym, tropem zapisałam się w październiku na kurs norweskiego! Juhu! Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma lepszego uczucia, niż to, które towarzyszy człowiekowi podczas realizowania marzeń.. i myślę, że miał ogrom racji!

Już przed wyjazdem do Finlandii marzyłam, by pewnego dnia zacząć naukę tego pięknego, ale jakże wymagającego języka. Może tak już po prostu jest w tym naszym świecie, że na niektóre cudowności trzeba czekać dłużej, a na inne ciut krócej, ale jest pewne, pewne, że kiedyś się spełnią? A idąc nieco bardziej przyziemną drogą jest tak, że trzeba znaleźć czas i pieniądze, a potem najzwyczajniej w świecie się zapisać..

Zawsze podczas dokonywania jakiś takich mniejszych czy większych rzeczy mam poczucie sprawstwa. Sprawstwo to rozumiane jest przeze mnie jako cudowne uczucie uczynienia, wpłynięcia na własne losy lub losy innych, ale w cudownie pozytywny sposób. Kilka lat temu, usłyszałam marzenie: „spakować kilka konserw w plecak i pojechać do Norwegii”. Jak długo mogłam czekać, by uaktywnić Sprawstwo? Kilka tygodni.

Wracając jednak do kursu.. jest on przecudny! Szczególnie, gdy mam porównanie do ostatnio przeze mnie odbytego kursu języka fińskiego w Lahti. Pani nauczycielka ma na imię Ania i jest z Polski. Dzięki czemu bez problemu tłumaczy nam wszystkie zagadnienia gramatyczne. Jednak 98% całego 1,5 godzinnego spotkania odbywa się po norwesku! Przychodząc tam dwa razy w tygodniu czuje się jakbym w tym czasie wchodziła do magicznej szafy i teleportowała się do Oslo lub Stavanger. Achhh… cudowność!

Oczywiście nie jest tak, że słowa czy zasady same wpadają do głowy i jestem chodzącym słownikiem już po dwóch miesiącach. Mam świadomość, że aby mówić dobrze trzeba w to włożyć pracę, ale… robię to z przyjemnością! : )

Może macie jakieś sprawdzone strony pomocne przy nauce tego języka? A może sprawdzone sposoby? Gdybym mogła jakoś pomóc czy doradzić w tej kwestii to zachęcam do kontaktu! : )

zdjęcie: mój podręcznik